Minden tiszteletem azoké a városvezetőké, akik több ciklus óta jól vezetik a településüket. Részt vettek a kilencvenes évek lelkes építkezéseiben, csatornát és járdát építtettek, később millenniumi parkot és inkubátor házat adtak át, ma pedig a városközpont megújításán dolgoznak.
Ha megkérdezzük őket a településükről talán napokat is képesek beszélni róla, kiváltképp’, hogy talán elég joviálisak is már. Nincs a városban olyan utca, amelyet ne ismernének, és település helytörténetének Mikszáthjai, naná. De vajon most, 2008-ban, valóban mindent tudnak a városukról? Elég-e az évtizedes rutin, emberismeret, helyismeret ahhoz, hogy az egyre összetettebb helyi társadalmakról pontos képünk legyen?
A helyi gazdaságfejlesztés stratégiai kérdései kapcsán elég információ vannak-e a helyi közösségek döntéshozóinak? Ismerik-e pontosan polgáraik életmódját? Mennyire vannak információik a helyi társadalom változásairól? Egyáltalán a helyi társadalom összetételét ismerik-e? A mindezek érdekében végzett közvélemény-kutatások által nyújtott információkat elegendőnek érzik-e? A beruházásaikról, gazdasági, szociális programjaik eredményességéről milyen adataik vannak? Azok mennyire használhatóak, és mennyibe került az adatok? Szerintem ezek egyre aktuálisabb kérdések, érdemes velük foglalkozni és főleg megoldást találni ezekre a problémákra.