Hajnal György, a néhai Közigazgatási Intézet szakértője számos tanulmányában foglalkozott a közigazgatás hatékonyságának kérdéseivel. A Vezetéstudomány tavalyi számában a következő sorokkal zárja egyik tanulmányát: „Végül: a korszerű, teljesítményorientált hivatali működés fogalmához fűződő jelentések tekintetében az igazi meglepetés talán nem is annyira abban van,amit a válaszadók mondanak, hanem abban, amiről hallgatnak. Amiről hallgatnak, az pedig nem más, mint az önkormányzati (akár hivatali, akár közszolgáltatási területen elért) működési teljesítményre, az elért hatásokra és eredményekre vonatkozó információk előállítása és felhasználása. Ez a körülmény már csak azért is szembeötlő, mivel a fejlett országokban zajló-lezajlott modernizációs hullámok talán legfontosabb mozzanata éppen ez: a szervezeti és a közpolitikai teljesítmény folyamatos, illetve periodikus mérése-értékelése." (Hajnal, 2007) Akár minden héten adatokhoz juthatsz az új sportcsarnok kihasználtságáról. Klikk a folytatáshoz!
Dinamikusabb szerephez dinamikusabb eszközök
Ezek a kérdések talán azért is fontosabbak most, mint akár tíz évvel ezelőtt voltak, mert az önkormányzatok helyi társadalom fejlesztő szerepe új, dinamikusabb szerepet kapott. A helyi kereskedelem, turizmus vagy egészségügy fejlesztésében új szerepet vállalt, amelynek során több erőforrást fordít a helyi társadalom fejlesztésére, mint korábban. Egyelőre kiforratlan azonban, hogy ezeknek az outputjait hogyan méri?
Nyilvánvaló, hogy ha megépült az új városközpont, akkor a település által biztosított saját forrásból park, térkő, szökőkút épült. De mennyien és honnan érkeztek az újjávarázsolt főtéren megrendezett népművészeti fesztiválra vagy az új sportcsarnokba? Vagy kik használják, mikor és honnan érkezve a városi termálfürdőt? Mi lett a kiutalt vagy kézbe adott szociális segélyből? Mire használták, hol landolt a pénz?